Prevence gynekologického zánětu: 7 základních pravidel

Prevence gynekologického zánětu: 7 základních pravidel

4 minuty čtení

K narušení přirozeného vaginálního prostředí a vzniku zánětu může dojít, aniž bys něco udělala „špatně“. Existují ale pravidla a návyky, které ti pomůžou riziko vzniku zánětu snížit. Řídíš se jimi?

1) Intimní hygienu nezanedbávej, ani nepřeháněj

Nedostatečná hygiena vytváří ideální prostředí pro škodlivé bakterie a mikroorganismy. Na druhou stranu přehnaná hygiena naruší přirozenou mikroflóru, která se pak nedokáže bránit.

2) Mýdlo? Raději ne

Dodržovat hygienu neznamená mýt si intimní partie několikrát denně mýdlem – právě naopak. Poševní prostředí je přirozeně kyselé, jeho pH se pohybuje okolo 3,4–4. Mýdla jsou naopak zásaditá nebo neutrální, jejich pH téměř nikdy neodpovídá pH pochvy. Mýdlo, které je vhodné pro pokožku těla, narušuje přirozené vaginální prostředí, a tak paradoxně mytím připravujete prostředí pro zánět.

A čím se tedy mýt? Ideálně vodou. K běžné intimní hygieně můžeš používat také vaginální výplach Rosalgin.

rosalgin působí preventivně proti zánětům

3) Oblečení, které dýchá

Krajkové kalhotky a úzké kalhoty sice vypadají dobře, ale zadržují vlhkost a vytvářejí prostředí, ve kterém se daří kvasinkám. Výběru spodního prádla proto věnuj dostatek času – pro běžné nošení si raději vybírej bavlněné kalhotky a prodyšné oblečení, vyhni se umělým materiálům alespoň u spodního prádla.

Poševní prostředí je velmi proměnlivé a na jeho stav má vliv mnoho faktorů: sexuální aktivita, hygiena, střídání partnerů, výživa, stres, prostředí, způsob péče o spodní prádlo další. Doporučuji, pokud není vztah dlouhodobý a monogamní, používat vždy kondom, jíst zdravě a omezovat volný cukr a bílou mouku,“ říká MUDr. Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka.

pro běžné nošení si raději vybírej bavlněné kalhotky a prodyšné oblečení

4) Žínka se nepůjčuje

Žínka ve sprše nebo mokré plavky se jednoduše nepůjčují. Ani kamarádce. Šíří se tak záněty, které se obyčejně přenášejí jen pohlavním stykem. Toto pravidlo je naprostý základ hygieny, který bys neměla nikdy porušit.

5) Imunita, základ všeho

Tvoje tělo se bude mnohem snáz bránit škodlivým bakteriím a mikroorganismům, pokud bude mít silnou imunitu. Proto dbej na pestrou stravu, pohyb, ale také dostatek odpočinku. Dostatek spánku pomáhá v případě jakékoliv nemoci, proto i zánětům můžeš předcházet tím, že tělo připravíš na boj s nimi.

dbej na pestrou stravu, pohyb, ale také dostatek odpočinku.

6) Bezpečný sex neznamená jen ochranu před otěhotněním

Věděla jsi, že některé bakterie a mikroorganismy způsobující záněty může do tvé pochvy zavést partner? Proto je důležitý výběr partnerů i dodržování základních zásad. Jakých?

  • Pokud trpíš na záněty, doporučujeme používat prezervativ.
  • Dbej na zvlhčení sliznice při sexu, pomůžou ti s tím antikoncepční krémy nebo lubrikační gely. Při nedostatečném zvlhčení vznikají drobná poranění kůže a sliznice, ve kterých se daří kvasinkám i bakteriím.
  • Po análním sexu by nemělo dojít k vaginálnímu, aby se bakterie z konečníku nedostaly do pochvy.

7) Správné utírání konečníku

Nepříjemné nakonec (ale neboj, nebudeme po tobě chtít nic hrozného): vždy si utírej konečník směrem zepředu dozadu, k páteři. Předejdeš tak přenesení bakterií z konečníku.

Dodržuješ tato pravidla, a přesto tě trápí zánět? Vyzkoušej vaginální výplach Rosalgin nebo se anonymně poraď s MUDr. Šárkou Kutálkovou v naší poradně.

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.