Vaginální výtok: Jaký je v pořádku a kdy bys měla zpozornět?

Vaginální výtok: Jaký je v pořádku a kdy bys měla zpozornět?

5 minut čtení

Výtok je součástí života každé z nás. Přečti si náš článek, kde se dozvíš, proč výtok vůbec máme a jak poznat, kdy je normální a kdy značí, že se v tvém těle děje něco, co by nemělo.

Průhledného výtoku se nemusíš bát

Přirozený poševní sekret má průhlednou až bílou barvu a nezapáchá. Nedoprovázejí ho žádné nepříjemné projevy jako svrbění nebo pálení. Slouží k samočištění vagíny a zpříjemňuje pohlavní styk. Množství i konzistence výtoku závisí na tvém věku a psychickém rozpoložení, ale i na fázi menstruačního cyklu.

V první fázi menstruace bývá výtoku nejméně nebo se nevyskytuje vůbec. V období ovulace většinou přichází průhledný výtok, který zajišťuje ideální prostředí pro spermie. Ve fázi před menstruací výtok mění svou barvu na bílou a houstne.

Když se běžný poševní výtok objeví, nepřeháněj to s nadměrnou intimní hygienou, mohla by sis tím totiž narušit poševní mikroflóru. S postupem času poznáš, jaké množství a konzistence výtoku je u tebe obvyklá, a naučíš se odhadnout, kdy se v tvém těle něco děje.

Nedej šanci kvasinkové infekci

Pokud výtok začne zapáchat a hrudkovatět, zpozorni. Příčinou totiž může být vaginální infekce. Obvykle se k zapáchajícímu výtoku přidají další potíže jako už zmíněné svědění, bolest intimních míst nebo zvětšená a zarudlá rodidla. Nejčastější z infekcí je kvasinková (známá také jako vaginální mykóza), se kterou se za svůj život potkají zhruba tři čtvrtiny žen.

neparfémované menstruační pomůcky
Pro zdravou poševní mikroflóru vol neparfémované menstruační pomůcky

Proč se to děje? Rizikem mohou být antibiotika, užívání hormonální antikoncepce, cukrovka, hormonální změny způsobené těhotenstvím nebo jakékoliv oslabení organismu. Kvasinkám také nahrává nošení těsného spodního prádla, upnutých džín, delší doba v mokrých plavkách, používání parfémovaných menstruačních pomůcek, ale i vonných mýdel nebo toaletních papírů. Pokud chceš infekci předejít, dodržuj zdravý životní styl, vol raději volnější oblečení z přírodních materiálů, používej mycí prostředky s neutrálním pH a neparfémované hygienické pomůcky.

Výplach Rosalgin
Výplach Rosalgin ti pomůže ještě před návštěvou lékaře

Pokud máš podezření na infekci, vyzkoušej Rosalgin. Léčí kvasinkovou i bakteriální infekci a rychle uleví od bolesti, pálení a výtoku.

Pokud se u tebe objevil žlutý nebo žlutozelený výtok se zápachem, může se jednat o bakteriální infekci. Jedná se o onemocnění způsobené přemnožením bakterií a stejně jako u kvasinkové infekce ho doprovází podráždění pochvy. Pokud máš podezření na bakteriální infekci, navštiv svého gynekologa. Toto onemocnění totiž zvyšuje riziko dalších infekcí, jako je zánět pochvy nebo vaječníků. Lékař ti pravděpodobně na léčbu předepíše antibiotika.

Hnědý výtok znáš možná jako „špinění”

Tento výtok vznikne smícháním krve a poševního sekretu. Často se vyskytuje před začátkem nebo po skončení menstruace. Výtok hnědé barvy se ale může objevit i v začátcích těhotenství nebo během ovulace kvůli hormonálním změnám. Zapříčinit ho ale také může manuální poškození pochvy, což se může stát třeba při sexu.

Podráždění sliznice může doprovázet růžový výtok

Dalším typem výtoku, se kterým se můžeš setkat, je výtok růžové až červené barvy. Opět vzniká smícháním výtoku s krví, ale v tomto případě je krev, narozdíl od hnědého výtoku, čerstvá. Růžový výtok může doprovázet vaginální infekci a dochází k němu, když je poševní sliznice podrážděná a slabě krvácí. Pokud jsi těhotná a tento výtok se u tebe objeví, raději se poraď se svým lékařem.

Ať už se u tebe objevil jakýkoliv výtok, návštěvu gynekologa zvaž vždy, pokud má jinou než průhlednou nebo bílou barvu, případně ho doprovází svědění, bolest nebo pozoruješ něco neobvyklého. Pokud se potřebuješ poradit, vyzkoušej naši online poradnu, ve které ti gynekoložka Šárka Kutálková ráda odpoví na tvé otázky.

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.