Menstruační pomůcky: které jsou pro tvoje zdraví nejlepší?

Menstruační pomůcky: které jsou pro tvoje zdraví nejlepší?

3 minuty čtení

K dispozici je spousta hygienických pomůcek, díky kterým můžeš v průběhu menstruace normálně fungovat. Co na trhu najdeš a jak dané pomůcky působí na ženské zdraví?

Menstruační vložky

Vložky jsou nejstarší menstruační pomůckou. Věděla jsi, že ženy je používaly už v 10. století, kdy si je tvořily z různých zbytků lněných látek? Dnes naštěstí vložky koupíš v jakémkoliv obchodě, a to navíc v různých provedeních – menší i větší, na noc i den, s křidélky nebo bez. Jsou rychlým a dostupným řešením, ale velkou nevýhodou může být jejich složení.

Vložky jsou vyrobeny z méně prodyšných materiálů jako viskóza nebo umělé hedvábí a obsahují plasty, parfemační látky i chemické absorbenty. Ty sice zadržují vlhkost a potlačují zápach, ale také mohou ovlivnit ženské zdraví.

Menstruační vložky se hodí mít s sebou
Běžné vložky jsou příjemné řešení, ale mohou narušit zdraví “tam dole”

estli ti vložky vyhovují a nechceš je měnit za jinou hygienickou pomůcku, máme řešení! Sáhni po přírodní variantě a vyzkoušej třeba vložky z biobavlny a bez parfemace. Jsou sice o něco dražší, ale zato šetrnější k tvému zdraví i životnímu prostředí.

Menstruační vložky z biobavlny mají oproti běžným jednorázovým vložkám výrazně lepší prodyšnost. Pro ženy s opakovanými záněty, zejména vracejícími se po menstruaci, toto kritérium má svůj význam.” – gynekoložka MUDr. Šárka Kutálková

Látkové vložky 

Variantou vložky je její látková forma, kterou můžeš využít opakovaně. Jsou o něco objemnější než ty klasické, ale také jsou měkčí a příjemnější. Nemusíš mít strach ani ze zápachu. Nejčastěji jsou vyrobeny z biobavlny nebo bambusu a mnohé obsahují aniontový pásek z turmalínu, který brání množení bakterií uvnitř vložky. I to pomáhá předcházet zánětům v intimních partiích.

Látkové vložky je potřeba po každém použití pečlivě umýt a po skončení menstruace vyprat na teplotu 40–60 °C. Mysli na to, že budeš vložek potřebovat víc, pro pohodlné nošení alespoň 6 až 7 kusů.

Menstruační kalhotky

Na podobném principu fungují menstruační kalhotky. Vypadají jako běžné kalhotky, ale mají všitou vložku, která tě udrží v suchu 8 až 12 hodin. Výrobci si dávají záležet na prodyšných materiálech s antibakteriálními vlastnostmi, díky kterým se nešíří zápach. Výhodou menstruačních kalhotek je, že je můžeš nosit, i když své dny teprve očekáváš

U menstruačních kalhotek nikdo nepozná, že se jedná o hygienickou pomůcku
U menstruačních kalhotek nikdo nepozná, že se jedná o hygienickou pomůcku

Nevýhodou může být, podobně jako u látkových vložek, jejich mytí po každém použití – chápeme, že to není pro každého. Také tě může odradit vyšší cena, ale při správné péči ti kalhotky vydrží i několik let. Navíc si dnes můžeš vybírat z různých střihů a barev a nikdo nepozná, že máš na sobě hygienickou pomůcku. Aby ses v nich cítila pohodlně, dej si záležet s výběrem velikosti a střihu, Pro pohodlné nošení se hodí pořídit alespoň 5 kusů, pokud je neplánuješ kombinovat s jinými pomůckami.

Pořídit si je můžeš na Econea, kde nabízí české Snuggs i německé Pinke Welle.

Menstruační kalhotky jsou velmi jednoduché na použití, jsou prodyšné – české kalhotky neobsahují žádnou igelitovou nepropustnou vrstvu – jsou pohodlné, zdají se velmi komfortní alternativou téměř pro každou ženu a dívku. Pouze při velmi silné menstruaci mohou protéci, ale to každá pomůcka.” – gynekoložka MUDr. Šárka Kutálková

Tampóny

Jsou oblíbené zejména pro pohodlí, které poskytují. Která z nás nesáhla po tamponech při sportu nebo na dovolené? Jsou dostupné, levné a nikdo neví, že tampón zrovna používáš.

Obrovskou nevýhodou je zdravotní riziko. Víš, že i při pravidelném používání tamponů hrozí vznik syndromu toxického šoku? Ten v těle vzbuzuje silnou imunitní odpověď a v případě, že by k němu došlo, je potřeba okamžitě vyhledat lékaře. Ženskému zdraví neprospívají ani poloumělé a umělé materiály, ze kterých se tampony vyrábí. Podobně jako hygienické vložky mohou narušit poševní prostředí.

Neumíš si život bez tamponů představit? Sáhni po variantách z lepších materiálů jako biobavlna nebo prozkoumej jejich moderní alternativy, o kterých píšeme dál.

Menstruační kalíšky

Ekologicky přátelskou variantou tamponu je menstruační kalíšek. Dostupný je v různých velikostech a vhodný pro ženy před i po porodu. Navíc ti vydrží i několik let a je pohodlnou volbou při sportu nebo plavání. Zavádí se jako tampon, je ale potřeba provést to správně, aby vznikl podtlak a menstruační krev neprotekla. Neboj, s trochou cviku to určitě zvládneš! 

Kalíšek je potřeba po menstruaci vždy pořádně vydezinfikovat.
Kalíšek je potřeba po menstruaci vždy pořádně vydezinfikovat.

Nejčastěji se vyrábí z lékařského silikonu, kterýnepodporuje množení bakterií, a tak brání zápachu. Vydrží ti 4 až 12 hodin a během menstruace ho stačí omýt vodou a opět zavést. Po skončení tvých dnů ho vydezinfikuj vyvařením ve vroucí vodě

Mořské houby

Moderním řešením je také použití mořské houby, která je měkká a intimní partie na rozdíl od tamponu nevysušuje. Má obrovskou výhodu v tom, že její velikost je formovatelná. Před použitím ji navlhči, aby houba změkla, a následně ji zaveď stejně jako tampon. Očistíš ji snadno pod proudem vody a vydrží ti i několik měsíců. Myslíš, že to není dostatečná ochrana? V tom případě můžeš houbičku kombinovat s vložkou nebo menstruačními kalhotkami.

Menstruační houba je velmi příjemná a komfortní po zavedení, nevadí při styku, ale již několikrát jsem se setkala s tím, že se jí nepodařilo pacientce odstranit a musela přijít do ordinace na vytažení, což pro ni znamenalo jistý dyskomfort.” – paní gynekoložka MUDr. Šárka Kutálková

Která hygienická pomůcka je nejlepší?

Každá jsme jiná a vyhovuje nám něco trošku jiného. A to je skvělé! I u hygienických pomůcek je důležité zvolit to, co je pohodlné a zdravé pro tvé tělo. Vyhneš se tak ženským zánětům. A pokud tě už zánět potká, vyzkoušej Rosalgin, který ti pomůže ulevit od nepříjemných pocitů “tam dole” a zánět léčí.

Co doporučuje gynekoložka MUDr. Šárka Kutálková?

Podle mě jsou dnes nejkomfortnější menstruační pomůckou pro všechny věkové kategorie menstruační kalhotky. Rozhodně patří i mezi nejzdravější, přestože v této kategorii nejsou samy. Pro velmi silnou menstruaci doporučuji kombinaci menstruačního kalíšku a kalhotek.”

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.