Poraďte se s lékařem

Pošlete nám anonymně svůj dotaz.

Vaše dotazy

Projděte si odpovědi na dotazy, které paní doktorce položily další ženy. Pokud nenajdete svou otázku, zeptejte se – váš dotaz je zcela anonymní.

MUDr. Šárka Kutálková
Na vaše dotazy odpovídá
MUDr. Šárka Kutálková
z Gynekologického centra ŠÁRKA s.r.o. v Brně
Položte dotaz

Dobrý den. Za měsíc mi bude 16 let. Již před půl rokem jsem zpozorovala změnu výtoku (žluto-zeleno-šedý, nebo jak tu barvu mám popsat, hrudkovatý, zapáchající) a zároveň nateklou a bolestivou oblast mezi poševním vchodem a konečníkem, k tomu se přidaly i bolesti břicha. Následně se objevoval tento výtok a bolesti při každém dalším cyklu asi týden před samotným krvácením. Nevím, jak moc co s čím souvisí, ale myslím si, že to není v pořádku, tak jsem se rozhodla, že se musím s někým poradit, ale mamce to říkat moc nechci, prosím tedy Vás. Děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.

Dobrý den, myslím, že řešení tohoto problému by mělo proběhnout ve spolupráci s gynekologem. Bolesti břicha mohou souviset se zánětem pohlavních orgánů, nepravidelné krvácení taktéž. V každém případě je důležité léčbu zahájit – vyhledejte tedy gynekologa, který se o adekvátní péči postará. Přeji úspěšnou léčbu a pohodové dny.

Dobrý den, může se irigátor používat i v sedmém měsíci těhotenství? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, irigátor se může používat po celou dobu těhotenství. Výjimkou je hrozící předčasný porod s velmi pokročilým vaginálním nálezem (to by ovšem předpokládalo, že jste kvůli tomuto nálezu hospitalizovaná), odteklá plodová voda (ať již včasně či předčasně) a některé léze zevního genitálu komplikující graviditu (např. akutní výsev oparu na vulvě). V těchto výjimečných případech pak musí o případném použití irigátoru a vaginálním výplachu rozhodnout Váš ošetřující lékař. Pokud Vaše těhotenství probíhá bez komplikací, můžete irigátor určitě použít. Děkuji za důvěru a přeji Vám pohodové dny.

 

Dobrý den, paní doktorko, děkuji za reakci na můj dotaz a měla bych také otázku – mohlo by se jednat o něco jiného než o kvasinku? Mé příznaky jsou: svědění, pálení, někdy řezání, momentálně dost velké a to i u konečníku (zhoršení stavu pozoruji několik dnů, začalo to před menstruací a pokračuje i po ní). Občas mám pocit jakoby nepřetržitého vzrušení nebo téměř orgasmu (samozřejmě velmi slabě). Zpočátku jsem měla zevní genitál hodně červený, i okolí konečníku, teď už tolik ne, na pohled to vypadá zdravě. Pokud mám výtok, tak je ne příliš masivní, spíše méně, ale je bílý, hrudkovitý, bez zápachu, konzistence mouky s vodou. Lékař mě při kontrolách čistí a vyplachuje boraxem. Teď v pátek jdu na preventivní prohlídku, na co se mám pana doktora zeptat nebo o jaké vyšetření požádat? Zatím moc děkuji za Vaši ochotu a za Váš čas.

Dobrý den, kvasinky to skutečně být nemusí, je zapotřebí před léčbou udělat odběr pro mikroskopické vyšetření poševního sekretu. A na základě tohoto pak lze léčit. Po panu doktorovi vlastně nemůžete chtít nic – léčbu by měl řídit sám a na základě domluvy s Vámi řešit případný postup :-). Přeji úspěšnou léčbu a děkuji za důvěru.

Dobrý den, chci se optat: svědí mě přirození, spíše okolo poštěváčku, mám v okolí poštěváčku bílý flek jako by vybledlou kůži, nevím, jak to popsat.

Dobrý den, svědivá ložiska se změnou zabarvení kůže je zapotřebí vždy vyšetřit pomocí kolposkopu (speciální gynekologický „dalekohled“), popřípadě doplnit cytologickým či histologickým vyšetřením. Nemusí jít o zánětlivé změny, ale také o změny dysplastické (ne vždy toto slovo znamená bezprostřední ohrožení zdravotního stavu, nelekejte se, prosím). Vyhledejte, prosím, svého gynekologa, který se s Vámi tomuto problému bude věnovat. Jde o potíže, které určitě nelze řešit pouze korespondenční konzultací. Děkuji za důvěru a přeji rychlé vyřešení potíží.