Vaginální mykóza: Jak ji léčit a příště se jí vyhnout?

Vaginální mykóza: Jak ji léčit a příště se jí vyhnout?

4 minuty čtení

Trápí tě svědění a pálení pochvy? Může se jednat o vaginální mykózu, nepříjemné onemocnění, které postihuje zhruba ¾ žen v jakémkoli věku. Přečti si článek, kde se dozvíš, jak ji vyléčit a možnostech jak jí předcházet.

Na vině je narušení mikroflóry

Vaginální mykóza, také známá jako kandidóza, je běžné onemocnění způsobené přemnožením kvasinek v pochvě. Kvasinky jsou přirozeně přítomné v pochvě každé ženy, pokud se ale naruší přirozená mikroflóra dochází k jejich přemnožení a rozvinutí infekce. Nejčastěji je viníkem Candida albicans, která je běžnou součástí ústní a střevní mikroflóry.

Vaginální mykóza
I když vaginální mykoza dokáže potrápit, dá se léčit

Antibiotika, nesprávná hygiena, ale i stres

Vaginální mykóza se často objevuje v důsledku užívání antibiotik, které bohužel působí i proti prospěšným laktobacilům. Dalšími faktory mohou být těhotenství, menstruace, stres, nevhodná strava nebo oslabená imunita, ale i zapaření intimních partií nebo nesprávná hygiena.

Mezi hlavní příznaky vaginální mykózy patří svědění, pálení, bolest při močení, bílý, hrudkovitý výtok, otok a bolest při pohlavním styku.

Jak mykózu vyléčit?

Zbavit se vaginální mykózy většinou trvá 3 až 7 dní. Může se však objevit i infekce smíšená, kdy se ke kvasinkové infekci přidá také infekce bakteriální. Vyzkoušej Rosalgin, který léčí záněty jakéhokoliv původu, očistí poševní sliznici od patogenů a zároveň zachovává přirozené vaginální prostředí.

Pokud se mykóza opakuje, zvaž také přeléčení svého sexuálního partnera – i když se u něj nemusí potíže objevovat, může onemocnění přenášet. Tehdy je dobré zvážit návštěvu gynekologa.

9 doporučení, které ti pomůžou mykóze předcházet

  1. Dbej na intimní hygienu a používej jen vodu nebo mycí gel určený přímo pro intimní partie. Parfemované produkty mohou tvá citlivá místa dráždit, vysušovat a neprospívají mikroflóře. Zároveň to ale s umýváním nepřeháněj, protože i nadměrná hygiena může narušit přirozené pH pochvy.
  2. Nos volné oblečení, abys zabránila zapaření, které je pro množení kvasinek ideální. Kalhotky vol raději z přírodních materiálů.
  3. Pokud užíváš antibiotika, nezapomeň je doplnit probiotiky. Do své stravy můžeš také zařadit probiotické potraviny jako je kvašená zelenina, kombucha nebo kvalitní bílý jogurt s živými kulturami.
  4. Vždy používej čistý ručník – zabráníš tak šíření bakterií i kvasinek.
  5. Omez konzumaci cukru a alkoholu, které podporují množení kvasinek. Více o tom, jak má vypadat vyvážený jídelníček, se dočteš v našem starším článku.
  6. Spodní prádlo per v šetrném, nedráždivém pracím prostředku, který je citlivější nejen k životnímu prostředí, ale hlavně k tvým intimním partiím.
  7. Pravidelně vyměňuj a čisti pomůcky k holení. Žiletky ve vlhkém prostředí poskytují totiž ideální příležitost k množení bakterií.
  8. Po sexu si odskoč na toaletu a dopřej si sprchu. Pokud nemáš možnost se osprchovat, použij jednorázové vlhčené ubrousky.
  9. Zaměř se na celkovou imunitu. V případě, že se potíže vrací, problém nemusí mít příčinu jen v narušení poševní mikroflóry, ale na vině může být třeba střevní propustnost.
Žena se raduje u moře
Užijte si šťastné léto

V létě je prevence obzvlášť důležitá

Léto je kvůli vysokým teplotám a koupání obdobím nejčastějších výskytů vaginální mykózy. Pokud se chystáš na prázdniny u vody, nezapomeň se po koupání vždy převléknout do suchých plavek. Vyhýbej se špinavé vodě a po koupání v rybníce nezapomeň na intimní hygienu.

Při cestování si pravidelně umývej ruce a používej antibakteriální gel, ať předejdeš přenosu bakterií a kvasinek. Nezapomeň si přibalit Rosalgin Easy, ať ti dovolenou nepřekazí intimní potíže. Je to předpřipravený roztok v praktickém balení na cesty, který můžeš rovnou použít, když budeš mít pocit, že tvoje vaginální prostředí není v pořádku.

Doporučujeme: Tipy, jak se připravit na léto u vody

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.