5 situací, kdy neodkládat návštěvu gynekologa

5 situací, kdy neodkládat návštěvu gynekologa

3 minuty čtení

Gynekologové nepatří zrovna mezi oblíbené lékaře a žádná z nás se k nim zrovna nehrne. Kontroly odkládáme, dokud to jde a do ordinace nás většinou přivede až nějaký problém. To může být ale už pozdě! Zajímá tě, co vše může preventivní prohlídka odhalit a kdy bys ji rozhodně neměla odkládat na dobu neurčitou? Pokračuj ve čtení a raději si zkontroluj, jestli jsi už letos byla na kontrole.

Proč pravidelné prohlídky?

Ne vždy jde vše podle plánu a stejně tak je tomu i u ženského těla. Situací, které mohou nastat a vážně ohrozit tvé zdraví, je nespočet a řada z nich se v počátku vůbec nijak neprojevuje. Právě proto je důležité chodit na preventivní prohlídky i ve chvílích, kdy tě zrovna nic netrápí. Protože to, že tě nic nebolí, nemusí ještě znamenat, že je vše v pořádku.

Ročně umírá až 400 000 žen na rakovinu děložního čípku, kterou lze diagnostikovat pomocí cytologického vyšetření. Sami lékaři se přitom shodují, že kdyby více žen chodilo na preventivní prohlídky, nebylo by toto číslo tak vysoké.

Nepříjemné intimní záněty

Přestože vaginální záněty potkaly téměř každou z nás aspoň jednou za život, stále se o nich bojíme mluvit a co je horší, neřešíme je. Říkáš si, že o nic nejde a samo to přejde. To se ale pleteš!  Možná, se ti na chvíli uleví, ale časem se ti tohle lehkovážné rozhodnutí může vymstít.

Žena cítí bolest z nepříjemného zánětu
Nečekej, až problémy odezní a řeš je hned!

Věř, že v tom nejsi sama, a čím dříve s léčbou začneš, tím rychleji budeš zase ve své kůži. Jako první pomoc, ještě před návštěvou lékaře, můžeš použít vaginální roztok Rosalgin. Nicméně pokud k úlevě nedojde během několika dnů, je to rozhodně důvod zajít ihned k lékaři.

Trápí tě intimní problémy a stydíš se o nich mluvit? Zeptej se otevřeně v naší online poradně, kde na dotazy odpovídá paní doktorka Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka v Brně.

Divoká noc

Strávila jsi minulou noc s neznámým fešákem, po kterém ti nezůstalo nicnež intimní problémy? Tohle je další situace, kdy bys s návštěvou lékaře neměla otálet. Narovinu mu řekni, co se stalo a nic si nevymýšlej ani nezatajuj. Nemusíš se bát žádného odsouzení, naopak lékaři pomůžeš rychleji stanovit diagnózu.

Pravdou ale zůstává, že nechráněným pohlavním stykem s cizincem riskuješ kapavku, syfilis a řadu ještě horších onemocnění. Proto během románků na jednu noc vždy použij kondom. Ten tě ochrání nejen před zdravotními komplikacemi, ale i nechtěným těhotenstvím.

Antikoncepce

Pokud přemýšlíš o antikoncepci, určitě bys měla nejprve navštívit gynekologickou ordinaci. Možností, jak se chránit před otěhotněním, je hned několik, a ne každé řešení může být pro tebe to pravé. Proto je na místě vše probrat se svým lékařem, který ti doporučí, jaká antikoncepce by pro tebe byla nejvhodnější, případně rovnou vystaví i recept.

Chceš se stát maminkou?

Vyšel ti pozitivní těhotenský test nebo jsi “to” tento měsíc ještě nedostala? Tak honem k doktorovi. Jen on ti dokáže na 100 % říct, jestli jsi opravdu těhotná a vše je v pořádku. Stejně tak je vhodné navštívit lékaře, pokud se s partnerem marně snažíte o miminko a výsledek pořád nikde. Vyhledání lékařské pomoci není nic, za co by ses měla stydět. Navíc v současné době tento problém řeší každý třetí pár.

Pravidelné gynekologické prohlídky během těhotenství jsou dvakrát tak důležité
Pravidelné gynekologické prohlídky během těhotenství jsou dvakrát tak důležité.

Nespoléhej na to, že ti nic není a jednou ročně navštiv svého gynekologa. Vyšetření netrvá dlouho a pocit, že je vše v pořádku, stojí za to. Zároveň pokud by se přeci jen nějaký problém objevil, včasná léčba je základ.

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.