Koupání a intimní záněty: jak si užít léto bez starostí?

Koupání a intimní záněty: jak si užít léto bez starostí?

4 minuty čtení

Věděla jsi, že právě léto je období nejčastějšího výskytu intimních zánětů? Můžou za to vyšší teploty, ve kterých se daří kvasinkám a jiným bakteriím, ale hlavně i častější koupání. Neboj se, nikdo neříká, že se musíš léta u vody vzdát, stačí na to jít jen chytře. Zajímá tě, jak se správně koupat, aby sis léto užila bez nepříjemných pocitů „tam dole“? Tak pokračuj ve čtení.

Léto milují i škodlivé mikroorganismy

Slunění u vody, koupání nebo výlety na kole – to vše neodmyslitelně k létu patří. Bohužel všechny tyto aktivity mohou napomoci rozvinutí zánětu. Kvasinky, ale i jiné mikroorganismy, které stojí za gynekologickými záněty, totiž milují teplé a vlhké prostředí. Proto je nebezpečné, zůstávat ve zpoceném oblečení po dlouhém cyklistickém výletu nebo mokrých plavkách.

Slečna v plavkách se směje
Po koupání se co nejdřív převlékni z mokrých plavek 

Za záněty stojí vždy nerovnováha

Kromě vlhka, které vzniku zánětu nahrává je tu ještě jeden důležitý faktor – nerovnováha poševního prostředí. Každá z nás má v pochvě zdravé mikroorganismy, které pokud je vše v pořádku, nepředstavují žádné riziko. Pokud ale dojde k narušení této rovnováhy, nepřátelské bakterie a kvasinky se mohou přemnožit a zánět je na světě.

Jak může dojít k nerovnováze? Může ji způsobovat nedostatečná intimní hygiena nebo naopak přehnané koupání. Nepříjemný pocit v pochvě může způsobit třeba bakterie Escherichia coli, která je přirozenou součástí střevní mikroflóry. Takže opravdu stačí jen nepozornost při hygieně po toaletě nebo pohlavním styku a objeví se nepříjemné potíže.

Voda v přírodních nádržích často obsahuje sinice, které mohou způsobit záněty
Voda v nádržích často obsahuje sinice, které mohou způsobit záněty

Rybník nebo koupaliště?

Pokud si myslíš, že za vnitřní nerovnováhu mohou jen přírodní koupaliště a v bazénu budeš v bezpečí, tak to bohužel není pravda. Když jde o přírodní koupaliště, voda v nich v létě často obsahuje různé bakterie, nejčastěji pak sinice, které se řadí k nepřátelským bakteriím. Voda v bazénu sinice sice neobsahuje díky chloru, ale ten zase snižuje pH pochvy a tím se opět zvyšuje riziko vnitřní nerovnováhy a rozvinutí zánětu. 

Voda na koupalištích obsahuje chlor, který snižuje pH pochvy
Voda na koupalištích obsahuje chlor, který snižuje pH pochvy

Jak se tedy v létě správně koupat?

Nemůžeš se rozhodnout, ve kterých plavkách ti to bude nejvíce slušet? Snadná pomoc – vezmi si aspoň dvoje a po koupání se převlékni rovnou do suchého. Výrazně tím můžeš snížit riziko vzniku zánětu. Nebo se rozhlédni po nudistické pláži a užij si rovnou koupání bez plavek.

1.    Měj u sebe vždy suché oblečení na převlečení

Nemůžeš se rozhodnout ve kterých plavkách ti to bude nejvíce slušet? Snadná pomoc – vezmi si aspoň dvoje a po koupání se převlékni rovnou do suchého.

2.    Mysli na pitný režim

Denně bys měla vypít zhruba 2 litry (v létě i víc) bezkofeinových, nealkoholických nápojů. Díky tomu bude tvé tělo nejen hydratované, ale zároveň snáze vyplavíš z organismu i nežádoucí látky a z močové trubice nežádoucí bakterie.

3.    Nechej své tělo dýchat

Nezapomínej na prodyšné oblečení, které dovolí tvé pokožce dýchat, včetně spodního prádla. Proto bys v létě neměla nosit příliš často silonky, krajkové prádlo vyměň za bavlněné a doporučujeme i omezit používání slipových vložek.

4.    Dodržuj zásady intimní hygieny

Dodržovat hygienu neznamená mýt si intimní partie několikrát denně mýdlem – právě naopak. Poševní prostředí je přirozeně kyselé, jeho pH se pohybuje okolo 3,4–4. Mýdla jsou naopak zásaditá nebo neutrální, jejich pH téměř nikdy neodpovídá pH pochvy. Mýdlo, které je vhodné pro pokožku těla, narušuje přirozené vaginální prostředí, a tak paradoxně mytím připravujete prostředí pro zánět.

5.    Antibiotika doplň probiotiky

Pokud ti lékař předepsal z nějakého důvodu antibiotika, nezapomeň podpořit zdraví prospěšné bakterie pomocí probiotiky. Předejdeš tak pozdějším problémům a návrat k letním radovánkám bude rychlejší. Pokud antibiotika užíváš, raději s koupáním pár dní počkej, protože je tvé tělo oslabené a tím pádem náchylnější k zánětu.

Co dělat, když už tě potíže potkaly?

Pokud nevíš s jistotou, jaký zánět tě potkal, pro rychlou úlevu od potíží ti doporučujeme mít po ruce vaginální výplach Rosalgin Easy, který vypláchne mechanické nečistoty z pochvy a rozprostře po celé sliznici léčivou látku, která léčí zánět a zároveň podporuje růst prospěšných laktobacilů. Navíc účinkuje na bakteriální i kvasinkové infekce, takže nemusíš řešit příčinu svých potíží.

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.