Koupání a intimní záněty: jak si užít léto bez starostí?

Koupání a intimní záněty: jak si užít léto bez starostí?

4 minuty čtení

Věděla jsi, že právě léto je období nejčastějšího výskytu intimních zánětů? Můžou za to vyšší teploty, ve kterých se daří kvasinkám a jiným bakteriím, ale hlavně i častější koupání. Neboj se, nikdo neříká, že se musíš léta u vody vzdát, stačí na to jít jen chytře. Zajímá tě, jak se správně koupat, aby sis léto užila bez nepříjemných pocitů „tam dole“? Tak pokračuj ve čtení.

Léto milují i škodlivé mikroorganismy

Slunění u vody, koupání nebo výlety na kole – to vše neodmyslitelně k létu patří. Bohužel všechny tyto aktivity mohou napomoci rozvinutí zánětuKvasinky, ale i jiné mikroorganismy, které stojí za gynekologickými záněty, totiž milují teplé a vlhké prostředí. Proto je nebezpečné, zůstávat ve zpoceném oblečení po dlouhém cyklistickém výletu nebo mokrých plavkách.

Za záněty stojí vždy nerovnováha

Kromě vlhka, které vzniku zánětu nahrává je tu ještě jeden důležitý faktor – nerovnováha poševního prostředí. Každá z nás má v pochvě zdravé mikroorganismy, které pokud je vše v pořádku, nepředstavují žádné riziko. Pokud ale dojde k narušení této rovnováhy, nepřátelské bakterie a kvasinky se mohou přemnožit a zánět je na světě. Jak může dojít k této nerovnováze? Příčin může být hned několik jako je nedostatečná intimní hygiena, anebo naopak právě přehnané koupání. Jak v přírodě, na koupališti, nebo i jen několikrát denně ve sprše.

Voda v přírodních nádržích často obsahuje sinice, které mohou způsobit záněty
Voda v přírodních nádržích často obsahuje sinice, které mohou způsobit záněty

Jak by měla vypadat správná intimní hygiena, kterou si tvé partie zaslouží? Více jsme se tomuto tématu věnovali v našem starším článku.

Rybník nebo koupaliště?

Pokud si myslíš, že za vnitřní nerovnováhou mohou jen přírodní koupaliště a v bazénu budeš v bezpečí, tak to bohužel není pravda. V obou případech voda obsahuje něco navíc, co může zánět spustit. Když jde o přírodní koupaliště, voda v nich v létě často obsahuje různé bakterie, nejčastěji pak sinice, které se řadí k výše zmíněným nepřátelským bakteriím. Voda na koupalištích sinice sice neobsahuje díky chloru, ale ten zase snižuje pH pochvy a tím se opět zvyšuje riziko vnitřní nerovnováhy a rozvinutí zánětu.

Voda na koupalištích obsahuje chlor, který snižuje pH pochvy
Voda na koupalištích obsahuje chlor, který snižuje pH pochvy

Trápí tě nepříjemné pocity „tam dole“ a máš podezření, že by mohl jít o zánět? Zkus se zeptat v naší poradně.

Jak se tedy v létě správně koupat?

Na závěr pro tebe máme 5 rad, které ti pomohou užít si letní osvěžení u vody bez nepříjemných následků.

1.    Měj u sebe vždy suché oblečení na převlečení

Nemůžeš se rozhodnout ve kterých plavkách ti to bude nejvíce slušet? Snadná pomoc – vezmi si aspoň dvoje a po koupání se převlékni rovnou do suchého.

2.    Mysli na pitný režim

Denně bys měla vypít zhruba 2 litry (v létě i víc) bezkofeinových, nealkoholických nápojů. Díky tomu bude tvé tělo nejen hydratované, ale zároveň snáze vyplavíš z organismu i nežádoucí látky a z močové trubice nežádoucí bakterie.

3.    Nechej své tělo dýchat

Nezapomínej ani v létě na prodyšné oblečení, které dovolí tvé pokožce dýchat včetně spodního prádla. Proto bys v létě neměla nosit příliš často silonky a doporučujeme i omezit používání slipových vložek.

4.    Dodržuj zásady intimní hygieny

Správně prováděná intimní hygiena je základ po celý rok, nejen v létě.

5.    Antibiotika doplň probiotiky

Pokud ti lékař předepsal antibiotika, nezapomeň podpořit kolonie zdraví prospěšných bakterií probiotiky. Předejdeš tak pozdějším problémům a návrat k letním radovánkám bude rychlejší.

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.