Věděla jsi, že právě léto je období nejčastějšího výskytu gynekologických zánětů? Můžou za to vyšší teploty, ve kterých se daří kvasinkám a jiným bakteriím, ale i častější koupání. Neboj se, nikdo neříká, že se musíš léta u vody vzdát, stačí na to jít chytře. Zajímá tě, jak se správně koupat, aby sis léto užila bez nepříjemných pocitů „tam dole“? Tak pokračuj ve čtení.
V teple se daří škodlivým mikroorganismům
Slunění u vody, koupání nebo výlety na kole – to vše neodmyslitelně k létu patří. Bohužel všechny tyto aktivity mohou způsobit rozvinutí zánětu. Kvasinky, ale i jiné mikroorganismy, které stojí za zánětem pochvy nebo vaginální mykózou, totiž milují teplé a vlhké prostředí. Proto je nebezpečné zůstávat ve zpoceném oblečení nebo v mokrých plavkách.

Za záněty stojí vždy nerovnováha
Kromě vlhka, které vzniku zánětu nahrává, je tu ještě jeden důležitý faktor – nerovnováha poševního prostředí. Každá z nás má v pochvě zdravé mikroorganismy, které pokud je vše v pořádku, nepředstavují žádné riziko. Pokud ale dojde k narušení rovnováhy, nepřátelské bakterie a kvasinky se mohou přemnožit a zánět je na světě. Jak může dojít k nerovnováze? Může ji způsobovat nedostatečná intimní hygiena nebo naopak přehnané koupání. Nepříjemný pocit v pochvě může způsobit třeba bakterie Escherichia coli, která je přirozenou součástí střevní mikroflóry. Takže opravdu stačí jen nepozornost při hygieně po toaletě nebo pohlavním styku a objeví se nepříjemné potíže.
Rybník nebo koupaliště?
Pokud si myslíš, že za vnitřní nerovnováhu mohou jen přírodní koupaliště a v bazénu budeš v bezpečí, tak to bohužel není pravda. Když jde o přírodní koupaliště, voda v nich v létě často obsahuje různé bakterie, nejčastěji pak sinice, které se řadí k nepřátelským bakteriím. Voda v bazénu sinice sice neobsahuje díky chloru, ale ten zase snižuje pH pochvy a tím se opět zvyšuje riziko vnitřní nerovnováhy a rozvinutí zánětu.
Vodě se nemusíš vyhýbat ani když máš své dny
Při použití vhodných hygienických pomůcek si můžeš užívat koupání i při menstruaci. V období periody je ale tělo k zánětům náchylnější, proto o to víc dbej na dodržování zásad zdravého koupání.

Jak se tedy v létě správně koupat?
Na závěr pro tebe máme 5 rad, které ti pomohou užít si letní osvěžení u vody bez nepříjemných následků.
1. Měj u sebe vždy suché oblečení na převlečení
Nemůžeš se rozhodnout, ve kterých plavkách ti to bude nejvíce slušet? Snadná pomoc – vezmi si aspoň dvoje a po koupání se převlékni rovnou do suchého. Výrazně tím můžeš snížit riziko vzniku zánětu. Nebo se rozhlédni po nudistické pláži a užij si rovnou koupání bez plavek.
2. Nechej své tělo dýchat
Nezapomínej na prodyšné oblečení, které dovolí tvé pokožce dýchat, včetně spodního prádla. Proto bys v létě neměla nosit příliš často silonky, krajkové prádlo vyměň za bavlněné a doporučujeme i omezit používání slipových vložek.
3. Mýdlo? Raději ne.
Dodržovat hygienu neznamená mýt si intimní partie několikrát denně mýdlem – právě naopak. Poševní prostředí je přirozeně kyselé, jeho pH se pohybuje okolo 3,4–4. Mýdla jsou naopak zásaditá nebo neutrální, jejich pH téměř nikdy neodpovídá pH pochvy. Mýdlo, které je vhodné pro pokožku těla, narušuje přirozené vaginální prostředí, a tak paradoxně mytím připravujete prostředí pro zánět.
A čím se tedy mýt? Ideálně vodou. K běžné intimní hygieně můžeš používat také vaginální výplach Rosalgin.
4. Antibiotika doplň probiotiky
Pokud ti lékař předepsal z nějakého důvodu antibiotika, nezapomeň podpořit zdraví prospěšné bakterie pomocí probiotiky. Mimo doplňků stravy můžeš vyzkoušet zaváděcí probiotika přímo do pochvy. Předejdeš tak pozdějším problémům a návrat k letním radovánkám bude rychlejší. Pokud antibiotika užíváš, raději s koupáním pár dní počkej, protože je tvé tělo oslabené a tím pádem náchylnější k zánětu.
5. Co dělat, když už tě potíže potkaly?
I přes veškerou snahu pociťuješ příznaky zánětu, jako je svědění, pálení, bolest v intimní oblasti nebo podbřišku? Trápí tě výtok? Pokud na některou z otázek zní tvoje odpověď ano, pravděpodobně se jedná o gynekologický zánět. Ten může mít mnoho příčin.
Pokud nevíš s jistotou, jaký zánět tě potkal, pro rychlou úlevu od potíží ti doporučujeme mít po ruce vaginální výplach Rosalgin Easy, který vypláchne mechanické nečistoty z pochvy a rozprostře po celé sliznici léčivou látku, která léčí zánět a zároveň podporuje růst prospěšných laktobacilů. Navíc účinkuje na bakteriální i kvasinkové infekce, takže nemusíš řešit příčinu svých potíží.
Pokud máš ohledně intimních zánětů nějaký dotaz, neváhej a napiš do naší online poradny, kde ti gynekoložka Šárka Kutálková ráda poradí.
Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.