Znáš svůj menstruační cyklus? Působí na tvoje tělo i psychiku

Znáš svůj menstruační cyklus? Působí na tvoje tělo i psychiku

5 minut čtení

Menstruace se tě sice týká jen pár dní v měsíci, ale cyklus ovlivňuje tvoje každodenní pocity. A čím lépe své tělo znáš, tím lépe víš, jak se o sebe starat. V dnešním článku ti prozradíme, co se s tvým tělem děje v jednotlivých fázích, ale třeba taky, kdy jsi nejnáchylnější k zánětu a jak mu můžeš předejít.

První fáze – únava, ale i vyšší libido 

Počáteční fáze tvého cyklu se počítá od prvního dne krvácení. Menstruace většinou trvá tři až pět dní, ale ani delší doba není výjimkou. V těle ti klesá hladina estrogenu a ty se tak můžeš cítit unavená. Dopřej si více spánku a odpočinku.

Zvýšená únava je při menstruaci normální
Zvýšená únava je při menstruaci normální

V období periody je tělo náchylnější k zánětům. Proto nezapomeň na důkladnější hygienu a pravidelně vyměňuj menstruační pomůcky. Nepoužívej barvené a parfémované vložky a sáhni raději po kalhotkách z přírodních materiálů.

A jak je to při menstruaci se sexem? Změny hormonů jsou důvodem, proč na „to” můžeš mít větší chuť než obvykle. Sexu během menstruace se nemusíš bát. Dokáže ti ulevit při křečích a pomoct s celkovým uvolněním. Hygiena je ale základ. Děložní čípek je během menstruace více otevřený a tím náchylnější k infekcím. Po sexu se tedy důkladně osprchuj. Pokud je pro tebe milování při menstruaci bolestivé, příčinou může být citlivý děložní čípek, který je během krvácení níž než obvykle. To může vyřešit nalezení polohy, která ti nejvíc vyhovuje.

Druhá fáze – návrat energie a sebevědomí

Další fázi se říká folikulární, trvá přibližně šest dní a dochází v ní k dozrávání vajíčka. Je to období, kdy se ti vrací energie a síla. Ideální čas užívat si naplno sportovních aktivit. Nejen, že ti to půjde snadněji, ale dokonce i svaly regenerují rychleji. Pozoruj, že v tomto období máš zářivou pleť a celkově si přijdeš atraktivnější. Ve společnosti ti bude lépe než kdy jindy. 

Třetí fáze – nelekej se výtoku

Třetí fáze je ovulační a v jejím průběhu je největší šance na otěhotnění. Je ze všech nejkratší, trvá 2 až 3 dny. V tomhle období můžeš být citlivější a emotivnější. Radost ti udělá pečovat o druhé a věnovat se kreativním činnostem. To, že se tvoje ovulace blíží, poznáš, když se objeví hustý bílý poševní výtok. Ten postupně řídne, až se stane úplně průhledný.

Hlen může být zároveň znakem vaginálního zánětu. Ten ale narozdíl od toho ovulačního zapáchá a doprovází ho další příznaky jako svědění pochvy. Bílý i průhledný výtok bez zápachu je v průběhu cyklu normální a tak se nemusíš bát.

Pokud máš podezření na vaginální zánět, pomůže ti Rosalgin, který účinkuje na bakteriální i kvasinkové záněty. Vypláchne nečistoty z pochvy, sliznici pokryje léčivou látkou a poskytuje rychlou úlevu. Vyber si z předpřipraveného roztoku Rosalgin EASY nebo si roztok namíchej sama a sáhni po Rosalginu v prášku.

Čtvrtá fáze – náladovost i fyzické příznaky

Předmenstruační fáze je ze všech nejdelší, průměrně trvá třináct dní. S tímto obdobím se pojí často skloňované PMS. Každá se cítíme jinak, některá žádné příznaky nepociťuje a některá nemůže vydržet sama se sebou.

Stres zhoršuje průběh PMS
Stres zhoršuje průběh PMS

Mezi nejčastější potíže patří výkyvy nálad, nesoustředěnost, zvýšená únava, citlivější prsa a můžeš se cítit oteklá. Často se ti také zhorší pleť. Tyto příznaky můžeš zmírnit tím, že o sebe budeš pečovat v průběhu celého cyklu. Zkus se co nejméně stresovat, dopřávat si dostatek odpočinku a dodržovat zdravý životní styl. 

Potřebuješ se o své menstruaci poradit? Napiš anonymně dotaz do naší online poradny, ve které ti gynekoložka Šárka Kutálková ráda odpoví na všechny tvé dotazy.

Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.