Vyznat se v gynekologických zánětech není jednoduché: s jistotou bohužel nemůžeš téměř nikdy sama určit, jakého původu jsou. Dnešním článkem ti ale pomůžeme dojít k vhodnému řešení. Základní pravidlo je: ať jsou tvé potíže jakékoliv, řeš je.
Vždyť je to jen…“
aneb Nezanedbej to!
To si říká řada žen a začínající zánět neřeší. „Jen jsem někde prochladla“ nebo „to je normální, to přejde“ je ale cesta k chronickým problémům.
„Čekat, že něco přejde samo, je většinou důvodem zhoršení potíží a následně je nutná delší a náročnější léčba. To platí u zdravotních potíží stejně jako v životě,“
říká MUDr. Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka.
Pokud tě trápí svědění, pálení nebo výtok, nečekej, až tyto příznaky přejdou. Vždy signalizují, že něco není v pořádku – došlo k narušení přirozeného vaginálního prostředí, které se nemusí obnovit samo. Při neléčení se může problém rozšířit nebo chronizovat, potom bude léčba náročnější než na začátku.
![ženu bolí břicho kvůli zánětu](https://www.rosalgin.cz/wp-content/uploads/2022/04/Rosalgin_fotky_Jak_poznam_zanet_01.webp)
Typické příznaky zánětu
Gynekologické záněty mají dva původce: bakterie a kvasinky. Oba původci způsobují záněty s trochu jinými příznaky. V případě bakteriálního zánětu trápí ženy především výtok, zpravidla zapáchající. Často se přidává i svědění nebo bolest při souloži.
Kvasinkový zánět (nebo také mykózu) provází bílý výtok, svědění, otok, zarudnutí a bolest při souloži. Může se objevit i bolest a tlak v podbřišku.
Můžu se vyléčit sama?
Ano, ale je potřeba pečlivě volit léčbu. Na každý ze dvou typů zánětů funguje něco jiného a nevhodná léčba může přinést zhoršení potíží a zkreslení výsledků vyšetření u gynekologa.
Pokud tedy nevíš s jistotou, jaký typ zánětu tě potkal, doporučujeme zvolit vaginální výplach Rosalgin , který účinkuje na bakteriální i kvasinkové záněty. Vypláchne mechanické nečistoty z pochvy a rozprostře po celé sliznici léčivou látku, která léčí zánět a podporuje růst prospěšných laktobacilů.
![pomoc proti bakteriálnímu i kvasinkového zánětu](https://www.rosalgin.cz/wp-content/uploads/2022/04/Rosalgin_fotky_Jak_poznam_zanet_02.webp)
Kdy zajít k lékaři?
Pokud po 2 týdnech léčby potíže stále přetrvávají nebo se zhoršují, opět se nevyplatí čekat, až přejdou. Navštiv co nejdříve svého gynekologa.
Bez odkladu bys měla kontaktovat lékaře v případě, že se objeví krvácení, teploty nebo silné bolesti v podbřišku. O léčbě by ses vždy měla poradit, také pokud jsi těhotná.
Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.