Vyznat se v gynekologických zánětech není jednoduché: s jistotou bohužel nemůžeš téměř nikdy sama určit, jakého původu jsou. Dnešním článkem ti ale pomůžeme dojít k vhodnému řešení. Základní pravidlo je: ať jsou tvé potíže jakékoliv, řeš je.
Vždyť je to jen…“
aneb Nezanedbej to!
To si říká řada žen a začínající zánět neřeší. „Jen jsem někde prochladla“ nebo „to je normální, to přejde“ je ale cesta k chronickým problémům.
„Čekat, že něco přejde samo, je většinou důvodem zhoršení potíží a následně je nutná delší a náročnější léčba. To platí u zdravotních potíží stejně jako v životě,“
říká MUDr. Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka.
Pokud tě trápí svědění, pálení nebo výtok, nečekej, až tyto příznaky přejdou. Vždy signalizují, že něco není v pořádku – došlo k narušení přirozeného vaginálního prostředí, které se nemusí obnovit samo. Při neléčení se může problém rozšířit nebo chronizovat, potom bude léčba náročnější než na začátku.
Typické příznaky zánětu
Gynekologické záněty mají dva původce: bakterie a kvasinky. Oba původci způsobují záněty s trochu jinými příznaky. V případě bakteriálního zánětu trápí ženy především výtok, zpravidla zapáchající. Často se přidává i svědění nebo bolest při souloži.
Kvasinkový zánět (nebo také mykózu) provází bílý výtok, svědění, otok, zarudnutí a bolest při souloži. Může se objevit i bolest a tlak v podbřišku.
Můžu se vyléčit sama?
Ano, ale je potřeba pečlivě volit léčbu. Na každý ze dvou typů zánětů funguje něco jiného a nevhodná léčba může přinést zhoršení potíží a zkreslení výsledků vyšetření u gynekologa.
Pokud tedy nevíš s jistotou, jaký typ zánětu tě potkal, doporučujeme zvolit vaginální výplach Rosalgin , který účinkuje na bakteriální i kvasinkové záněty. Vypláchne mechanické nečistoty z pochvy a rozprostře po celé sliznici léčivou látku, která léčí zánět a podporuje růst prospěšných laktobacilů.
Kdy zajít k lékaři?
Pokud po 2 týdnech léčby potíže stále přetrvávají nebo se zhoršují, opět se nevyplatí čekat, až přejdou. Navštiv co nejdříve svého gynekologa.
Bez odkladu bys měla kontaktovat lékaře v případě, že se objeví krvácení, teploty nebo silné bolesti v podbřišku. O léčbě by ses vždy měla poradit, také pokud jsi těhotná.
Potřebuješ se poradit o svých potížích nebo prevenci? Napište anonymně dotaz MUDr. Šárce Kutálkové z gynekologického centra Šárka v Brně.
Rosalgin a Rosalgin Easy obsahují benzydamin hydrochlorid. Léky k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.